Czym jest mnożnik w Uber Eats?

Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony tzw. mnożnikom. Często na mieście możecie usłyszeć, ale „dziś są słabe mnożniki”, „mógłby ten Uber dać jakiś 1.5 dzisiaj”. Jeśli nie wiecie o czym mowa ten artykuł jest dla Was!

Co to mnożnik?

Mnożnik to nic innego jak tzw. Zwiększony przychód. Oznacza to dla dostawców, że jeśli restauracja z której dostałeś zamówienie znajdowała się w strefie mnożnika 1.5 to zamiast otrzymać za takie zamówienie 10 zł otrzymasz 10*1.5 czyli 15 zł.

Skąd mam wiedzieć jakie są mnożniki w danej strefie?

Każde miasto ma swoją mapkę mnożników. Dla przykładu tak wyglądają mnożniki dla Lublina, Katowic i Krakowa z chwilą pisania tego artykułu.

Czasem możesz nie widzieć mnożników.

Jeśli nie widzisz mnożników na mapce, sprawdź jeszcze zakładkę Promocję, przejdziesz tam klikając na twoje zdjęcie profilowe następnie wchodząc do zakładki „Promocje”. Jeśli tam ich nie ma oznacza to, że nie masz ich włączonych. W tym celu należy napisać do supportu z prośbą o włączenie mnożników. Powinny się one włączyć po około 3 dniach, a za przejazdy, które wykonałeś bez mnożnika możesz napisać o rekompensatę.

Dlaczego w jednej strefie jest mnożnik 1.1 a w drugiej 1.5?

Od 2019 każde nowe miasto na Uber Eats ma włączony mnożnik startowy, który wynosi 1.5 na wszystkie strefy. W tym czasie Uber Eats bada zapotrzebowanie na dostawców w danej strefie. Po okresie próbnym mnożniki są stopniowo dostosowane dla każdej ze stref.
Na wysokość mnożnika wpływa wiele czynników są nim między innymi stosunek ilości dostawców do ilości zamówień w danych godzinach, pora roku, okresowe eventy w danym mieście.

Czy zawsze mnożnik 1.1 może oznaczać, że w danej strefie jest za dużo dostawców?

I tak i nie, mnożniki na Uber Eats w Polsce są ustawiane ręcznie przez dział operacyjny Ubera na każdy tydzień, więc czasem nie mają wiele wspólnego z tym co jest w rzeczywistości np. gdy zacznie padać ilość dostawców drastycznie spada, a ludzie też zaczynają częściej zamawiać. Uber, aby zachęcić dostawców wrzuca wtedy questy. W USA testowane są tzw. dynamiczne mnożniki, które są wyliczane na bieżąco. W Polsce dynamicznie mnożniki występują na razie tylko na zwykłym Uberze, więc czasem na mnożniku 1.1 możesz jeździć od zamówienia do zamówienia, a na mnożniku 1.5 stać i nie dostawać żadnych zleceń.

Czyli lepiej jeździć na mnożniku 1.5 bo chyba wtedy zarobię więcej?

Jak to mawia stare przysłowie „Lepiej jeździć na mnożniku 1.1 niż stać na 1.5”. W Uberze mamy płacone od dostaw, a jeśli stoisz i czekasz na zamówienie wtedy nic nie zarabiasz więc taki mnożnik 1.5 w tym przypadku nic Ci nie daje.

Czy można mieć włączone mnożniki jednocześnie w kilku miastach?

Tak! Ja obecnie mam włączone mnożniki w trzech polskich miastach w Krakowie, Katowicach i Lublinie. Raz włączony mnożnik dla danego miasta nie wygasa, więc jeżeli migrujesz pomiędzy dwoma miastami w Polsce, warto przenieść konto chociaż na chwilę do drugiego miasta. Nie działa to w przypadku zmiany kraju, wynika to przede wszystkim z faktu sposobu rozliczania Ubera w danym państwie.

Mam nadzieję, że wystarczająco wyczerpałem temat mnożników jeśli macie jakieś pytania zadajcie je w komentarzu. Postaram się zaktualizować artykuł o te informacje.

Zainteresowała Cię praca w Uber Eats? Sprawdź inne poradniki: